Jak dobře znáte Chorvatsko


Napadlo vás někdy položit si otázku, proč Češi (tady obyvatelé České republiky) tak rádi navštěvují Jadran a cestují třeba i pravidelně rok co rok do Chorvatska? Jaké důvody nás vedou právě k tomuto rozhodnutí, a proč zrovna Chorvatsko, a proč ne třeba Balt?

pobřeží v Chorvatsku

Subtropické podnebí – podnebný subtropický pás je pro člověka nejpříjemnější pro pobyt a jakoukoli činnost. Souvisí to například s ideální teplotou pro lidský organismus, která osciluje kolem hodnoty 23 stupňů Celsia, při teplotách mezi dvaceti a pětadvaceti stupni se nám dobře stoluje, uklízí, pracuje v kanceláři i manuálně, sportuje, nebo třeba relaxuje na pláži.

moře v Chorvatsku

Dlouhé jaro, léto a podzim, krátké a mírné zimy – také nesnášíte ty naše dlouhé zimy, a to i přesto, že třeba rádi cestujete v zimě na hory, kde si zalyžujete na přírodním či technickém sněhu? Zima je u nás opravdu moc dlouhá, v podstatě se již koncem září začne citelně ochlazovat, nastupují podzimní mlhy a zimní nízká inverzní oblačnost brání průniku slunečních paprsků na zemský povrch, což přispívá k rozvoji depresí. Takže i vlastně u nás užijeme příjemného teplého počasí jen od května do září, což je pouhých pět měsíců. V Chorvatsku je to ale opačně, tam je zima krátká a mírná a jaro a podzim jsou tam mnohem příjemnější.

Mořský vzduch – slyšeli jste někdy něco o záporných iontech? Ty se tvoří hlavně u vody, tedy v blízkosti jezer, rybníků, řek a moří. Jsou nepostradatelné pro lidské zdraví a naopak kladné ionty nám ubližují oxidativními procesy a navíc zhoršují náladu a podporují vznik depresí. Nejvíce kladných iontů se vyskytuje právě ve městech ve smogovém prostředí, a v kancelářích a bytech, kde je málo zeleně a příliš mnoho syntetických materiálů. Vyměňte tedy raději městský život ve velkoměstě za pobyt u moře, třeba i celoroční, na základě nemovitosti v Chorvatsku na prodej, vaše zdraví za to rozhodně stojí.